fenerbahcem
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

fenerbahcem

FENER BAHCE FANKÜLÜP

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ÇİKOLATALI SUFLE

YazarMesaj
SißeL

SißeL

Kadın Mesaj Sayısı : 210

ÇİKOLATALI SUFLE Empty
MesajKonu: ÇİKOLATALI SUFLE   ÇİKOLATALI SUFLE Icon_minitimeC.tesi Mart 14, 2009 8:21 am

Malzemeler
200 gr tereyağı
200 gr çikolata bitter
4 adet yumurta (sadece sarısı)
2 adet yumurta (bütün)
45 gr un (1 kahve fincanı 50 gr alıyor)
1/2 adet vanilya
100 gr şeker (yarım bardak kadar)
Servis için dondurma/pudra şekeri/krema/ kakao (damak zevkinize kalmış)
Yapılışı:
Tereyağını eritip ocaktan alıyorsunuz, doğranmış çikolatayı içine ilave edip eritiyorsunuz. Şekeri ve yumurtayı da ekleyip karıştırıyorsun. (4 yumurta sarısı ayrı, 2 yumurta bütün olarak ayrı karıştırılıp ilave ediliyor)
Son olarak un ve vanilyayı da bu malzemeye yediriyorsunuz.
Kalıpları önce yağlayıp sonra unluyor ve malzemeyi kabın yarısını aşacak şekilde dolduruyorsunuz.
Berrin tarifinde 200-220 derecede sadece 5 dakika pişirmeyi önermiş. Ama ben fırını 200 dereceye ısıttıktan sonra 150-180dereceye düşürdüm ve tam 12 dakikada istediğim gibi oldu. Fırından fırına fark ediyordur belki ama 5 dakika sonra henüz hiç pişmemişti. Fırını sıkça kontrol edip hemen hemen suflenizin üstü kabardığı anda (üstü hafif çatlamış oluyor) çıkarırsanız içi akışkan kalır. Eğer elektrikli fırınınız varsa benim yaptığım gibi yapmanızı tesviye ederim. Çok kalırsa browni, daha çok kalırsa kakaolu kek oluyor. Çıkarır çıkarmaz servis edilmesi gerekiyor, üstüne pudra şekeri çok yakışıyor.
Karışımı hazırlayıp, istediğiniz zaman fırına koyabilirsiniz. Benim kaplarımla, bu ölçülerden 4 kişilik çıktı. Artarsa dolapta saklayıp diğer gün de tüketebilirsiniz. Ama yaptığınız gün tüketecekseniz oda sıcaklığında bırakmanızı tavsiye ederim.

Afiyet olsun!

ÇİKOLATALI SUFLE Dense_chocolate_cupcake_

ÇİKOLATALI SUFLE
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Cevizli Çikolatalı Tart